Pierogi ruskie – galicyjski specjał

W tradycji kulinarnej Polski nie brak potraw sugerujących zagraniczne pochodzenie, mamy w końcu fasolkę po bretońsku, rybę po grecku czy też barszcz ukraiński. Kiedy jednak zainteresujemy się etymologią tych dań okazuje, się że wiele z nich jest polskich. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pierogów ruskich, które są częścią tradycji kulinarnej Galicji. Nic zatem dziwnego, że nie jedna restauracja w Krakowie ma je w swojej ofercie!

Zwodnicza nazwa

Te niezwykle smakowite danie, które dostępne jest również w menu CK Browar, wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z państwem Rosyjskim. Wschodni sąsiedzi Polski również cenią sobie pierogi, jednak próżno tam szukać wersji przypominającej rodzime ruskie. W rzeczywistości jednak pierogi ruskie narodziły się we wschodniej Galicji, która dawniej określana była jako Ruś Czerwona. Pierogi ruskie pierwotnie można było spotkać z kilkoma rodzajami nadzienia, nie tylko z sera i ziemniaków, ale również z kapusta czy grzybami. Były to wówczas pierogi pieczone w piecu. Kiedy danie to dotarło na zachód stało się bardzo popularną pozycją w menu niemalże każdej restauracji w Krakowie.
Sposób przyrządzania współczesnej wersji pierogów z serem i ziemniakami jest bardzo prosty. Do dwóch podstawowych składników dania dodaje się jeszcze zeszkloną na maśle cebulkę i wszystko doprawia solą i pieprzem, czasami również kminkiem. Pierogi ruskie najlepiej smakują w wersji gotowanej, w towarzystwie smażonej cebulki. Taką wersję pierogów serwujemy klientom w CK Browar.