Trzech króli w królewskim mieście

Jak co roku, od kilku już lat na popularności zyskuje tradycja Orszaku Trzech Króli. Samo święto wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, gdzie wg legendy gwiazda wskazała trzem mędrcom ze wschodu drogę do nowo narodzonego Jezusa. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 6 stycznia.

Trzech króli – trzy orszaki

Orszaki są początkowo trzy –  nawiązując do trzech kontynentów skąd pochodzili monarchowie: czerwony – symbolizujący Europę, zielony – kontynent azjatycki oraz niebieski – kontynent afrykański. Każdy z króli startuje z innego miejsca, a za nim podążają tłumnie dzieci i dorośli stanowiący jego świtę. Wszystkie kolorowe korowody spotykają się na Rynku Głównym, aby wspólnie świętować przy dźwiękach kolęd. Mało kto wie, że ta nie tak dawno wskrzeszona tradycja to największe jasełka na świecie!

Królewska uczta w C.K. Browar

Choć atmosfera orszaku wyżej opisanego wydarzenia jest gorąca to porze, w jakiej się ono odbywa, a więc na początku stycznia, często towarzyszą niskie temperatury, sięgające wielu stopni poniżej zera.

Na szczęście w pobliżu Rynku Głównego mieści się najlepsza restauracja w Krakowie C.K. Browar. Zapraszamy w nasze progi strudzonych uczestników orszaku i nie tylko ich. Na zimowe chłody gościom naszej restauracji serwujemy pyszne zupy takie jak rozgrzewający żurek staropolski z jajkiem i kawałkami kiełbasy lub sycący krem grzybowy z łazankami w chlebie. Pyszne placki ziemniaczane w sosie grzybowym z kwaśną śmietaną lub iście królewska pieczeń z dzika po myśliwsku zaspokoją apetyty nawet najbardziej strudzonych wędrowców, a jest to zaledwie maleńki wycinek naszego menu. Oczywiście obok półmisków, na stołach obowiązkowo powinno pojawić się jedno z naszych wybornych, warzonych na miejscu piw…

Na koniec uczty Wasze zmysły rozpieści gorąca czekolada z bitą śmietaną i sosem malinowym.

Chyba nie musimy nikogo namawiać 🙂