Sznycel wiedeński w kuchni Galicji

Tradycja kulinarna Polski to zlepek wpływów wielu kultur, które na przestrzeni wieków stykały się ze sobą na polskich ziemiach. Potrawy, które spożywamy obecnie w wielu przypadkach mają swój odpowiednik w kulinariach naszych sąsiadów. Nie dotyczy to jedynie pierogów, ale także kotleta schabowego. Te sztandarowe danie jest tańsza alternatywą dla popularnego na ziemiach Galicji sznycla wiedeńskiego. W naszej restauracji w Krakowie danie dostępne jest w oryginalnej wersji.

Historia panierowanego kotleta

Jak sama nazwa wskazuje, potrawa ta jest częścią tradycji kulinarnej państwa austriackiego. Pomysł na mięsnego sznycla w panierce został zaczerpnięty z Włoch przez austriackiego marszałka, który stacjonował tam ze swoim wojskiem. Wersja wiedeńska dania szybko rozprzestrzeniła się na terenie całego cesarstwa austro-węgierskiego. Wraz z rozbiorami Polski potrawa dotarła na nasze ziemie, głównie do Galicji. Nic zatem dziwnego, że niemalże każda restauracja w Krakowie posiada w karcie sznycla wiedeńskiego.

Problematyczna nazwa

Oryginalny Wiener Schnitzel zrobiony jest z cienkiego plastra mięsa cielęcego, obtoczonego w bułce tartej, usmażonego na maśle i podanego z cząstką cytryny. Tylko takie danie może być nazywane Wiener Schnitzel lub kotletem wiedeńskim – nazwa jest bowiem zastrzeżona. W wielu restauracjach w karcie potrawa nazywana jest kotletem po wiedeńsku, jest to sygnał dla klienta, że kotlet najprawdopodobniej sporządzony jest z tańszego mięsa wieprzowego. Kolet schabowy, spopularyzowany książką kulinarną z XIX wieku, wykonany jest właśnie z wieprzowiny.